2004 – 2006

2004

23-25 January 2004, Sonic Capitals-I , Paris, les Voûtes

vendredi 23 janvier2004, à 19 heures, le concert de l’Ensemble Hyperion

Cornelia Petroiu-Vla, Ion Ghiţă-Cb, Iancu Dumitrescu-Cb Ana-Maria Avram-conductor

11 feb. 2004, ora 19, Sala mică a Ateneului român

Pagini contemporane  Cornelia Petroiu Vla, Ion Ghiţă Cb, Ana-Maria Avram Pn Pc, Matei Teodorescu-Cl, Petru Teodorescu Pn

Petru Teodorescu – Rhytmogramă I
Costin Cazaban – Dedalus
Iancu Dumitrescu – Quasar
Ion Ghiţă – Tropi II
Ana-Maria Avram – Quinconce Vla and tape
Iancu Dumitrescu – Gnosis
Costin Cazaban – Naturalia
Iancu Dumitrescu – Medium princeps Vla andtape
Iannis Xenakis – Theraps
Ana-Maria Avram – Instant Orphique
Iancu Dumitrescu – Movemur Vla solo

ACOUSMANIA (3rd edition): the International Festival of Electronic and Computer Music

May 3 2004, 18 hours, SRR, « Mihail Jora » Studio/ 
The International Institute of Electronic Music Bourges

Lisa Cella –Flts,  Morris Palter -Pc), Cornelia  Petroiu-Vla, Tim Hodgkinson – Bass Cl,  Robert Reigle – Sx

Christian CLOZIER  “Par Pangloss Gymnopède”, for tape p.a.r.
Alain SAVOURET  “Le bois de la Goinfre” (p.a.r.)  for viola and tape    soloist : Cornelia PETROIU
Yves COFFY  “Tentations Gazeuses” (p.a.r.) for tape (Romanian premiere)
Yves PRIN  “Mobile” (II B) (p.a.a.) for flutes, percussion and tape p.a.a. soloists: Lisa CELLA, Morris PALTER
Pierre BOESWILLWALD “Comme un léger glissement” (p.a.r.) for tape (Romanian premiere)
Tim HODGKINSON “Fighting / Breathing”  for clarinet and tape soloist: Tim HODGKINSON
Sten HANSON  “Cinq roches dans la rivière” (p.a.r.) for flute and tape) soloist:  Lisa Cella

Wednesday May 5, 18.00, SRR,  “Alfred Alessandrescu” Concert Hall
First Concert : HYPERION Ensemble Concert

Cornelia Petroiu-Vla, Ladislau Csendes-Vna, Ioan-Marius Lacraru-Vna, Vla,  Emil Visenescu-Cl,,  Dan Joitoiu Vlc, Ion Ghita-Cb, Dinu Petrache-Cb, Ciprian Ghita-Cb, Orban Godri-Bassoon, , Constantin Burdun-Trb, Alexandru Sturzu-Pc, Ana-Maria Avram, , Petru Teodorescu-Pn, Pc

Petru TEODORESCU “Spectrograme” (p.a.a.)  for instruments and tape p.a.a.
Cornel TARANU “Crisalida” (III) (p.a.a), for ensemble and tape
Horatiu RADULESCU “Eterno” , for tape, prepared piano and percussion
Tiberiu OLAH “Rime pentru relevarea timpului”, for violin and tape , Solo Ladislau CSENDES
Robert REIGLE “GeneMusicLanguagePeople” (II) (p.a.a.) for instruments and tape
Costin MIEREANU “Dans la nuit des temps”, for percussion and electronics
Chris CUTLER “Signal 66” (p.a.r.), for percussion and electronic sounds
Iancu DUMITRESCU “Medium Princeps” (p.a.a.), for viola and computer assisted sounds  Solo : Cornelia PETROIU
John CAGE “Aria cu Fontana Mix”, /for ensemble and electronic sounds : HYPERION Ensemble

Festivalul Musica Nova Acousmatica 2004, Ploieşti, Bucharest

Sâmbata 23 Oct 2004 ora 19, Ateneul Roman, Sala Studio, Retrospectiva Iancu Dumitrescu 60th Anniversary  Tim Hodgkinson, Berten d’Hollander, Robert Reigle-Sx, Denis Simandy-Horn, Cornelia Petroiu-Vla, Emil Visenescu-Cl, Ion Ghita-Cbas, Petru Teodorescu, Cosmin Sperneac-Ob

Iancu Dumitrescu: Metamorphoses pentru clarinet ( 1967) Solist: Emil Visenescu
Ana-Maria Avram: Labyrinthe Interieur (III) pentru flaut bas, percutie, pian si sunete asistate de ordinator Solisti: Berten d’Hollander, Ana-Maria Avram, Petru Teodorescu
Iancu Dumitrescu: Movemur (IIi) pentru viola ( 1976-2002) Solista: Cornelia Petroiu
Iancu Dumitrescu: Intuitive Music (Alpha) ( 2004) pentru ansamblu
Edgar Varèse: Density pentru flaut solo Solist: Berten d’Hollander
Iancu Dumitrescu: Hyperspectres (III) ( 2004) pentru contrabasi, instrumente, percutii. Solisti: Ion Ghita, Iancu Dumitrescu
Petru Teodorescu: Points pentru oboi solo Solist: Cosmin Sperneac
Iancu Dumitrescu: Indelung Fara Liniste ( 1969) pentru flaut solo Solist Berten d’Hollander
Iancu Dumitrescu: Remote Pulsar (III) ( 2004) pentru instrumente si sunete asistate de ordinator Solisti: Tim HODGKINSON, Denis Simandy, Robert Reigle, Berten d’Hollander, Ansamblul Hyperion

Duminica, 24 octombrie 2004, ora 19, Ateneul Roman Sala Mare

Omaggio a Giacinto SCELSI Ansamblul Hyperion si invitatii sai

 Berten d’Hollander, Tim Hodgkinson, Robert Reigle, Denis Simandy-Horn, Cornelia Petroiu-Vla, Ladislau CsendesVn, Emil Visenescu-Cl, Cosmin Sperneac-Ob, Ioan-Marius Lacraru, Alexandru Joitoiu-Vlc, Ion Ghita-Cb, Ciprian Ghita-Cb, Alexandru Sturzu-Pc, Petru Teodorescu, Matei Teodorescu, conducting: Ana-Maria Avram, Iancu Dumitrescu
Giacinto Scelsi: Quatro Pezzi pentru corn solo Solist: Denis SIMANDY
Giacinto Scelsi: Tre Tempi Per Viola – Cornelia PETROIU
Tim Hodgkinson: Further Into Hard Stone pentru ansamblu
Iancu Dumitrescu: Nimbus Novus pentru corn si banda magnetica
Solist si dedicatar: Denis Simandy
Iancu Dumitrescu: Intuitive Music (Beta) pentru ansamblu
Giacinto Scelsi: Quays pentru flaut alto – Solist: Berten d’ Hollander
Petru Teodorescu: Rythmogramme (III) pentru clarinet si ansamblu
Solist: Matei TEODORESCU
Olivier Messiaen: Appel Interstellaire pentru corn solo (din “Canyon aux Etoiles”) Solist : Denis Simandy
Mihai-Mitrea Celarianu: Glossa pentru viola solo solo Cornelia Petroiu
Berten d’ Hollander: Fodoul pentru flaut, corn si cvartet de coarde
Solisti: Berten d’Hollander, Denis Simandy
Giacinto Scelsi: Tre Pezzi pentru saxofon solo – Solist : Robert Reigle
Iancu Dumitrescu: Intuitive Music (omega) pentru solisti si ansamblu

Marti 26. octombrie 2004, ora 18 , Filarmonica “Paul Constantinescu”, Ploiesti

Omaggio a Karlheinz Stockhausen

Aurel Stroe: Intrada pentru saxofoane – Solist : Daniel Kientzy
Iancu Dumitrescu : Intuitive Music (delta) pentru ansamblu si solisti
Edgar Varèse: Density pentru flaut solo – Solist: Berten d’Hollander
Ulpiu Vlad: Rezonante In Viitor pentu pian si banda – Solista: Ana-Maria Avram
Costin Miereanu: Dans La Nuit Des Temps pentru ansamblu si surse electronice
Bert Van Herck: Curves Incantatoires pentru flaut, solist si dedicatar: Berten d’Hollander
Olivier Messiaen: Appel Interstellaire pentru corn solo, Solist: Denis Simandy
Jean-Paul Dessy: Fable Ineffable pentru ansamblu si banda
Ion Ghita: Tropi (II) pentru contrabas solo – Solist : Ion Ghita
Costin Cazaban: Calam pentru ansamblu si banda
Françoise Barrière: Dessus La Mer pentru surse electronice
Gérard Pape: A Maurizzio pentru viola solo – Solist: Ioan- Marius Lacraru
Florian Hecker: Pv Trecks muzica electronica
Giacinto Scelsi: Quays pentru flaut alto – Solist : Berten d’Hollander
Octav Nemescu: Saecula Saeculorum muzica electronica
Karlheinz Stockhausen: In Freundschaft pentru corn solo, Solist: Denis Simandy
Christian Zanessi: Les Mots de Stockhausen muzica electronica
Iancu Dumitrescu: Intuitive Music (epsilon) pentru ansamblu

Miercuri, 27. octombrie 2004, ora 18 , Filarmonica “Paul Constantinescu”, Ploiesti

Concertul Ansamblului HYPERION
Alain Savouret: le Bois de la Goinfre pentru viola si sunete asistate de ordinator
Solista: Cornelia Petroiu
Berten d’Hollander: Fodoul pentru flaut, corn si cvartet de coarde
Giacinto Scelsi: Quatro Pezzi pentru corn solo – Solist : Denis Simandy
Cornel Taranu: Pour Jorge pentru saxofon si cvintet de coarde
Ansamblul Hyperion Solist: Daniel Kienzy
Luciano Berio: Sequenza pentru flaut solo – Solist: Berten d’Hollander
Gérard Hourbette: Poème Symphonique pentru surse electronice
Tristan Murail: Unanswered Question pentru flaut solo
Solist: Berten d’ Hollander
Iancu Dumitrescu : Nimbus Novus pentru corn si banda magnetica
Solist si dedicatar : Denis Simandy
Tim Hodgkinson: “Aici ” Schiteaza pe “Acum ” pentru ansamblu
Mihaela Vosganian: Quasi Una Chaconna pentru vioara solo
Solist : Ioan-Marius Lacraru
Kasper Toeplitz : Steinschlag pentru surse electronice si instrumentale
Ion GHITA: Sonata Brava (II) pentru contrabas , pian, percutii
Robert Reigle : Possible Worlds pentru solisti si ansamblu
Petru Teodorescu: Spectrogramme (II, pentru clarinet si ansamblu
John Cage: Fontana Mix pentru ansamblu si banda
Gisacinto Scelsi :Tre Tempi Per Viola Solista : Cornelia Petroiu
Iancu Dumitrescu: New Intuitive Music pentru ansamblu
Gérard Pape : Tantric Transformation Muzica asistata de ordinator cu un film de Anney Bonney

2005

11 ianuarie 2005, ora 19, Sala mică a Ateneului roman

Cvartetul FLAUTARCHI Ion Bogdan Ştefănescu Fl, Corina Creţu Vn, Cornelia Petroiu Vla, Dan Joiţoiu Vlc
W.A.Mozart – Cvartetul inre major pentru Fl, vioară, violă şi violoncel, KV 285
L. van Beethoven – Serenada in re major, op.25, pentru flaut, vioară şi violă
Ciprian Porumbescu – Balada op. 29 (arr. Ioan Dobrinescu)
Serghei Prokofiev – Suită (arr. Sorin Petrescu)
******* – Traditional Sephardic Medley (afterSandraHoward)
Argentinian Suite
Luiz Bonfa – Manha de carnaval
Carlos Gardel – Por una cabeza
AngelVilloldo– El choclo
LeroyAnderson– Blue Tango

Mc Noiembrie 30 2005, ora 19, sala mică a Ateneului Român

Portret componistic Ulpiu Vlad la a 60-a aniversare

Cornelia Petroiu – Vla, Roman Vlad – Pn, Ion Ivan-Roncea – Hpa, Nicolas Roberts – Corn

Mozaic pentru violă solo
Poetica viselor (piesa nr.3) pt. Pn şi ansamblu instrumental imprimat pe bandă magnetică
Rezonanţe-n viitor XII pt. Harpă solo
Lamento pentru corn şi bandă magnetică
Alb şi rezonanţe pentru violă şi bandă magnetică

2006

Ianuarie 11 2006, ora 19, sala mică a Ateneului Român

Trio-Alto debut, Daniel Kientzy- Sx alto, Cornelia Petroiu-Vla, Mihail Vîrtosu-Pn

Sorin Lerescu – Soul Trio paa
Ulpiu Vlad – Flori şi rezonanţe paa
Fred Popovici – (com)Positions triangulaires paa
Ludmila Samodaieva – 9 interludii pentru 3 interpreţi paa
George Balint – Odată cu trecerea timpului – teatru instrumental paa

Marţi, 18 Aprilie 2006, SRR, Studioul Alfred Alessandrescu, ora 18

Concert Trio-Alto, Daniel Kientzy, Cornelia Petroiu, Mihail Virtosu

Adina Dumitrescu – Lundi, rue Christine paa
Sorin Lerescu – Actio II pt. Violă solo
Mihaela Vosganian – Inquiétudes paa
Costin Miereanu – Aksax
Iulia Cibişescu-Duran – Trio paa

Aprilie 30 2006, ora 11, Aula Palatului Cantacuzino – Muzeul Naţional George Enescu

Recital cameral, Cornelia Petroiu-Vla, Florentin Marica-Cl, Keiko Yuasa-Pn

Robert Schumann – Märchenbilder, pentru violă şi pian
Paul Hindemith – Sonata pentru violă solo op.25, nr.1
Franz Schubert – 2 impromptu pentru pian, D.899, op.90
Iancu Dumitrescu – movemur III , pentru violă solo
Max Bruch – Din ciclul de 8 piese pentru clarinet, violă şi pian, nr.2 – Allegro con moto
Nr.5 – Romanian Music Andante
W.A.Mozart – Trio în Mi bemol major Kegelstatt-Trio

Mai 1 2006, ora 14, Palatul Suţu, concert al Fundaţiei ACCUMM

Concert cameral cu ocazia vernisajului expoziţiei de pictură Eisuke Inaba

Robert Schumann – Märchenbilder, pentru violă şi pian
Paul Hindemith – Sonata pentru violă solo op.25, nr.1
Franz Schubert – 2 impromptu pentru pian, D.899, op.90
Iancu Dumitrescu – Movemur III , pentru violă solo
Max Bruch – Din ciclul de 8 piese pentru clarinet, violă şi pian, nr.2 – Allegro con moto
Nr.5 – Romanian Music Andante
W.A.Mozart – Trio în Mi bemol major « Kegelstatt-Trio

Septembrie 26 2006, ora 18.30, sala Ateneu a Filarmonicii din Bacău

În Festivalul Zilele Muzicii Contemporane

Paralele ale muzicii contemporane Trio-Alto

François Rossé – Nanashi , pentru Trio-Alto
Sorin Lerescu – Actio II , pentru violă solo
Drake Mabry – Silent Durations 1 , pentru pian solo
Iancu Dumitrescu – Movemur III , pentru violă solo
Fred Popovici – (com)Positions triangulaires, pentru Trio-Alto
Mihai-Mitrea Celarianu – Glosse, pentru violă solo
George Balint – Odată cu trecerea timpului – teatru instrumental, pentru Trio-Alto

Octombrie 25 2006, ora 19, sala mică a Ateneului, concert UCMR

Ansamblul devotioModerna, Yolanda Constantinescu-Sna, Natalia Colotelo-Vn, Cornelia Petroiu-Vla, Dan Cavassi-Vc, Cătălin Opriţoiu-Fl, Dan Avramovici-Cl, Georgeta Radu-Pc, Rareş Pahonţu-Pc

George Balint- Două scene lirice pe versuri de Goethe,pentru snă, clar şi perc
Diana Vodă-Muţeanu – 2 Hai-kou
Carmen Maria Cârneci – TraumLieder, pentru Snă, Fl, Vna, Vla, Vc
Octavian Nemescu – Combinaţii în cercuri, pentru ansamblu şi bandă

Decembrie 13 2006, ora 19.30, Aula palatului Cantacuzino

Concert Meridian-SNR/SIMC-Puncte cardinale, Ansamblul devotioModerna, Carmen Cârneci-dirijor,Cornelia Petroiu-Vla, Dan Cavassi-Vc, Cătălin Opriţoiu-Fl, Mihai Zamfir-Ob,Emil Vişenescu-Cl, Mihai Măniceanu-Pn

Alain Bancquart – Qui fait froid ?, pentru Fl, Ob, Cl, Vna,Vc, Pn paa
George Balint – În faptul unei stări, pentru Ob, Vla, Pn paa
Carmen Cârneci – OMEN capricio pentru Cl solo
Myriam Marbe – Sonata per due, pentru Fl şi Vla
Mihai Măniceanu – Viii, pentru pn paa
Marina Vlad – Raze de lumină, pentru Fl, Ob, Cl
Corneliu Dan Georgescu – A-Moll-Obsession, pentru Fl, Cl, Vn, Vc, Pn paa

Comments are closed